Videre til indhold

VORES PROJEKTER

PROFESSIONSHØJSKOLEN ABSALON

Professionshøjskolen Absalon har opført et nyt undervisningsbyggeri på Slagelsevej 7, Sorø. Projektet, der strakte sig fra 2016 til 2023, omfatter 13.000 m² og blev afleveret i februar 2021, selvom opfølgning på indeklima stadig pågår.
Byggeriet er centralt placeret i Slagelse, tæt på banen og Slagelse station, på et tidligere ubrugt DSB-areal. Ambitionen var, at det nye byggeri skulle katalysere udviklingen i området. Fællesarealerne, både indvendigt og udvendigt, er planlagt til at være mere end et uddannelsessted og fungerer som et “byens hus” med attraktive udemiljøer for alle borgere.

I de indledende faser bistod Emcon med brugerproces og programmering, hvilket sikrede, at bygningens funktioner og faciliteter opfyldte brugernes behov. Emcon udarbejdede også udbudsstrategien og gennemførte udbud af totalentreprisen, hvilket var afgørende for at finde de rette samarbejdspartnere til projektet.
Under projekteringen stod Emcon for projektgranskning og commissioning, hvilket sikrede, at alle tekniske installationer fungerede optimalt. Emcon udførte bygherretilsyn og kvalitetssikring gennem hele byggeprocessen for at sikre, at arbejdet blev udført i høj kvalitet og inden for de fastsatte rammer.
Ved afslutningen af byggearbejdet gennemførte Emcon før-aflevering og mangelgennemgang for at sikre, at bygningen blev leveret i høj kvalitet. Emcon bistod også med idriftsætning og opfølgning på kvaliteten af det udførte arbejde, herunder 1. årseftersyn, for at sikre, at bygningen fungerede som forventet og opfyldte alle krav.

Kunde

Professionshøjskolen Absalon

Areal

Ca. 13.800 m2

Årstal

Q3 2016 - Q1 2021

emcon

Gammel Lundtoftevej 1C, 2800 Kgs. Lyngby

Tel. +45 3997 0000 · emcon@emcon.dk

CVR: 15280778 EAN: 5790002596964

  • emcon.dk
  • VI ER EMCON
  • RÅDGIVNING
  • UDVALGTE REFERENCER
  • OM OS
  • DEN PERSONLIGE HILSEN
  • VI ER EMCON
  • RÅDGIVNING
  • UDVALGTE REFERENCER
  • OM OS
  • DEN PERSONLIGE HILSEN
Linkedin